SLUNOVRAT, SVATOJÁNSKÉ SLAVNOSTI A KUPADLA

Nejdelší den roku, kterým v letošním roce vstoupíme do astronomického léta, připadá na středu 21. června 2023. Nejde však jen o jev astronomický, ale také o předěl rituální, který je napříč mnohými kulturami oslavován již nespočet staletí. Vrchol vlády slunce, návrat životodárného světla a tepla první letní a zároveň nejdelší den z celého roku. Den, který vládne nad nocí. Dny, ve kterých se nikdy zcela nesetmí.
Cyklus přírody, plynoucí od zimního do letního Slunovratu, cyklus země, který plyne ve své stálosti a podporuje nás naší každodennosti. Všudypřítomná hojnost, počátek sklizně čerstvých plodin, nově narozená mláďata, síla ukrytá posvátných bylinách, které se sbírají na Svatého Jana. A jak slavíme Slunovrat my?
Na našem území se prolíná rovnou několik kultur. Z dějepisu si jistě všichni vzpomínáte na Kelty a Slovany. Jejich kultura prostupuje naše tradice, nehledě na formu, do které je vměstnal pozdější nástup křesťanství. Pro Kelty byl slunovrat připomínkou vítězství slunečního boha Mabona, který se zrodil o zimním slunovratu, při jarní rovnodennosti porazil temnotu a po čas letního slunovratu již plně vládl. Keltové na oslavu zapalovali posvátné hranice a uctívali Boha Mabona a Bohyni Matku společným tancem. Z kopců se v tento posvátný den spouštěla hořící kola, připomínající pohybSlunce na obloze. Již staří Keltové vázali vonné byliny do snopů, kterým žehnali svému dobytku. S vědomím, že muž žena, oheň a voda jedním jsou, patřily oslavy také vodě a jejímu korunování věncem z květin a zelených větviček.
Stejně tak u Slovanů, měl Slunovrat vždy významnou váhu. Kupadla nebo-li též Kupadelné svátky, stejně jako u Keltů sloužily k uctění vody a ohně. První koupel ve studené, nově zrozené vodě přivolávala vláhu a dobrou úrodu, oheň pak zažehl vášeň v srdcích i teplo rodinného krbu.
Spojení ohně a vody v kupadelných písních ukazuje na neoddělitelnost těchto dvou živlů. Možná si vybavíte také příběh květu zlatého kapradí, který kvete vždy jen o svatojánské noci. V dobách slunovratových oslav mladé páry tento zázračný květ, kterému je přisuzována magická moc, odcházely hledat do potemnělého lesa. Zážitky tedy jistojistě přinesl víc než magické, již byl nalezen či nikoli…
U nás se s vlivem křesťanství letní slunovrat proměnil do oslav svatojánských svátků, které probíhají v předvečer svátku Jana Křtitele. Do dnešních dní však na mnoha místech probíhá propojování keltských, slovanských i křesťanských tradic, ve kterém to důležité zůstává viděno… Oslava života, touhy a světla v nás… A pokud chcete zkusit štěstí, vydejte se průběhu svatojánské noci hledat poklad. Buďte ale opatrní a nevydávejte se v lese za světýlkem. Nemusí to být světluška,ale světlo bludičky, která Vás naláká do bažiny. U nás na Medlově si raději dejte pozor také na Hejkala, který Vám skočína záda a nepustí se, než vykročíte z lesa ven. Dovolte si prožít nejmagičtější noc v roce a vstupte do období hojnosti. Je čas zářit…
My na Medlově budeme letos slavit v pátek 23. června 2023 od 20.00. Pokud Vás volá sběr bylin, vytí věnců, žehnání vodě, obětování ohni a kupadelný rituál, přidejte se k nám. Srdečně zváni jsou všichni Ti, kteří mají srdce otevřené ohni vodě.

AKTUALITY

LÉČIVÁ NOSTALGIE

Vítej zpátky. Pozitivní nostalgie. Zpátečnictví. U nás je pocit štěstí pevně spojen s příběhy lidí, kteří spojilisvůj život s Medlovem. Někteří na několik dní, jiní na řadu let...

Více informací